Przeziębiłeś się? Podpowiadamy, jak dojść do siebie domowymi sposobami

  •  Redakcja
  •  0
  •  1 grudnia 2016
  • 661
 

Przeziębienie jest jak sprytny złodziej – możesz się przed nim zabezpieczać na różne sposoby, a ono i tak w końcu znajdzie sposób na to, aby wśliznąć się niepostrzeżenie do Twojego organizmu. Nie potrzeba mu wiele. Byle kichnięcie kolegi z pracy może wystarczyć do tego, by rozłożyć cię na łopatki i unieruchomić w łóżku na wiele dni. A wtedy trzeba podjąć walkę. W niniejszym wpisie podpowiadamy, jak radzić sobie z przeziębieniem przy pomocy „oręża” naturalnego pochodzenia.

Ale najpierw pozwól się zdiagnozować

Bo jeśli pomylisz objawy przeziębienia z objawami grypy, to domowymi sposobami raczej nie doprowadzisz się „do stanu używalności”. W przypadku grypy w każdym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza. Co innego przeziębienie – tutaj, wzorem naszych babć i prababć – często możesz posiłkować się tym, co akurat masz pod ręką.

Kuracja „domowymi” inhalacjami

Kiedy nos jest zapchany i swobodne oddychanie staje się uciążliwe, warto skorzystać z koła ratunkowego w postaci inhalacji. Nie trzeba być specjalnie bystrym, aby poradzić sobie z ich samodzielnym przyrządzeniem w domowym zaciszu. W sieci znajdziecie wiele ciekawych receptur na inhalacje, które rozrzedzając zalegające wydzieliny, ułatwią oddychanie.

Jeśli nie inhalacje, to krótkie domowe kąpiele

Efekt będzie ten sam, przynajmniej teoretycznie. Świetnym sposobem na walkę z katarem są krótkie, gorące kąpiele z dodatkiem olejku, na przykład eukaliptusowego. Ważne, żeby taka kąpiel trwała stosunkowo krótko, dajmy na to – do 20 minut. Po kąpieli, zwieńczonej ekspresowym wytarciem ciała ręcznikiem, należy migiem przetransportować się z łazienki pod ciepłą kołdrę.

Pij, pij, pij, bracie, pij!

Przy przeziębieniu zaleca się spożywanie dużej ilości płynów. Mówiąc „płyny” mam tu na myśli chociażby gorącą herbatę z miodem i cytryną czy tzw. „zupę mocy”, czyli – w niewielkim uproszczeniu – rosół gotowany na kościach i mięsie, z dodatkiem świeżych warzyw. Dobrym rozwiązaniem jest też picie herbaty wspomaganej kwiatami lipy, sokiem z malin lub czarnego bzu.

Czosnek to jeden z najpotężniejszych sojuszników w wojnie przeciw przeziębieniu

A jeśli wspomożesz czosnek witaminą C pochodzącą z posiekanej drobno naci pietruszki, przeziębienie będzie bez szans. Takie połączenie możesz stosować na przykład na kanapkach. Niektórzy polecają też przyrządzanie syropów z czosnku (zgniecione ząbki czosnku zalewa się sokiem z cytryny i wodą), które powinno spożywać się kilka razy dziennie. Może nie będzie zbyt smacznie, ale zdrowo na pewno!

Na kaszel – syrop z cebuli lub buraka

Ten pierwszy szybko i skutecznie „łata” witaminowe wyrwy, powstałe w wyniku osłabienia organizmu. Oprócz tego syrop z cebuli doskonale wzmacnia odporność, dzięki sporej zawartości cynku, selenu, fosforu i wapnia. Z kolei burak świetnie radzi sobie z infekcjami zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Pomaga przy suchym i mokrym kaszlu, ale też likwiduje chrypę i uśmierza ból gardła.

Pokonaj ból gardła domowymi płukankami

Ziołowe płukanki to świetny sposób na odkażenie dróg oddechowych i złagodzenie bólu gardła. Do ich przygotowania wystarczy zaledwie szałwia lub rumianek, które należy zaparzać przez co najmniej kilkanaście minut, a po ostygnięciu płukać nimi gardło.

Zapisz

Przeczytaj także