Kuchenna rewolucja lecznicza – zalety octu jabłkowego

  •  Redakcja
  •  0
  •  21 grudnia 2016
  • 723
 

Często trudno jest się nam zdecydować się na jeden konkretny lek czy kosmetyk. Problem w tym, że dany produkt pomaga tylko w jednej dziedzinie, więc domowa apteczka i łazienkowa szafka uginają się pod ich ciężarem, a Twoje kolana od kwoty na paragonach. W tym wpisie podpowiadamy jak poradzić sobie z tym problemem. Wystarczy tylko wejść do kuchni.

Z czym to się „je”?

Ocet jabłkowy możesz stosować jako dodatek do potraw, a nierzadko widzisz go w składzie produktów, jako naturalny konserwant. Mało kto wie, że ma zastosowanie z lecznictwie. Niegdyś używano go w roli soli trzeźwiących.

Kuracja dla każdego – trądziki, pryszcze i zmarszczki

Zanim weźmiesz w dłoń tarkę, papier ścierny, czy inne przyrządy, spróbuj mikstury z octu. Jego przeciwbakteryjne działanie nie tylko pomoże w pozbyciu się brzydkich, białych lub czerwonych kropek wielkości monety dziesięcio-groszowej, ale i powstrzyma ich nawracanie. Jeśli jednak czytasz to już po niezbyt higienicznym wyciśnięciu paskudy znajdującej się na Twojej twarzy, to… też nie musisz się martwić. Wlej do szklanki wodę i ocet w proporcjach 1:1 i zastosuj kilka razy. Blizny powinny zniknąć, podobnie jak zmarszczki.

Na randkę też się przyda

Ileż to razy zawiodła nas guma do żucia lub inny odświeżacz do ust? Przykry oddech, który przeszkadzał nawet małżonce Hioba, można zredukować, a nawet całkowicie stłumić. Domowa płukanka wedle wcześniej podanego przepisu powinna zadziałać w 100%. Można ją także stosować podczas bólu gardła, najlepiej w odstępach kilku godzin.

Z kuchni do łazienki

Niezbyt przyjemnym jest widok niewielkich płatów łupieżu zauważalnych u nasady włosów. Są niczym neony jarzące się w ciemnej ulicy. Aby ustrzec się przed tym, dodatkowo mogąc pochwalić się lepszą kondycją błyszczących włosów, proponujemy zmieszanie 2 łyżek octu jabłkowego z 1 szklanką ciepłej wody.

Stop podjadaniu

W occie jabłkowym występuje naturalny błonnik – często dodawany do produktów zbożowych i kawy. Dodawanie go do sałatek lub rozcieńczanie go z wodą i spożywanie przed posiłkiem powinno zmniejszyć ochotę na przekąski, które często prowadzą do nadwagi, cukrzycy i miażdżycy.

Lek na poważne choroby

Skoro już o miażdżycy mowa – serce nie sługa, trzeba mu pomagać. Żyły i tętnice, w których odkłada się m.in. wapń i cholesterol, nie są w stanie same pozbyć się tzw. złogów. Jedzone garściami leki pomagają jednemu, ale szkodzą drugiemu organowi. Dobrą opcją jest robienie napoju, w którym znajduje się szklanka przegotowanej wody i po jednej łyżce octu i miodu

 

Należy jednak pamiętać, aby ocet jabłkowy stosować z umiarem.

Przypisy:

1 „Functional properties of vinegar.” Budak NH, Aykin E, Seydim AC, Greene AK, Guzel-Seydim ZB.

2 „Effectiveness of household natural sanitizers in the elimination of Salmonella typhimurium on rocket (Eruca sativa Miller) and spring onion (Allium cepa L.).” Yucel Sengun I, Karapinar M.

3 „Functional Properties of Vinegar” Nilgün H. Budak, Elif Aykin, Atif C. Seydim, Annel K. Greene and Zeynep B. Guzel-Seydim

4 „Functional properties of vinegar.” Budak NH, Aykin E, Seydim AC, Greene AK, Guzel-Seydim ZB.

Przeczytaj także