Mężczyzno! Z zadbaną cerą będzie ci do twarzy

  •  Redakcja
  •  0
  •  3 stycznia 2017
  • 801
 

Jeżeli jesteś notorycznym złodziejaszkiem kosmetyków swojej partnerki, to mam dla Ciebie złą wiadomość: możesz narobić sobie w ten sposób więcej szkód niż korzyści. Zwłaszcza, jeśli mówimy o preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery. Niestety niewiele osób ma świadomość, jak bardzo męska skóra twarzy różni się od kobiecej. Niemniej mają one pewną istotną cechę wspólną – obie wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Wielu mężczyzn wciąż kultywuje stereotyp, że „facet nie baba”, a do pielęgnacji skóry twarzy wystarczy woda i mydło oraz opcjonalnie krem do golenia. W niektórych kręgach nadmierna (o ile w ogóle można użyć tutaj tego przymiotnika) pielęgnacja twarzy u mężczyzn niemal natychmiast uruchamia łańcuch skojarzeń kończący się posądzeniami o homoseksualizm. Tak, tak, niestety to prawda. Jest to o tyle dziwne, że już w starożytności przedstawiciele płci brzydkiej m.in. w Egipcie, Grecji czy Rzymie chorobliwie dbali o swoją cerę i nikt nie śmiał w związku z tym odmawiać im męstwa. No właśnie, jak właściwie skutecznie o nią zadbać? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

 

Męska twarz to twarz oczyszczona

Jeśli myślisz, że samo mydło załatwi sprawę, to jesteś w sporym błędzie. No chyba, że nie przeszkadza Ci czerwona skóra i wypryski, których w ten sposób łatwo się dorobisz. Dużo lepszym rozwiązaniem są żele do twarzy. Wmasowując takie w policzki, czoło etc. nie tylko nie podrażnisz skóry, ale i odpowiednio oczyścisz ją z brudu i martwych komórek. Przy okazji, warto byś pamiętał, żeby podczas wycierania twarzy ręcznikiem nie tyle trzeć nim skórę, co ją dotykać.

 

Jeżeli Twoja cera zdradza oznaki przetłuszczania, zadbaj o nią w sposób szczególny. Na przykład przemywając ją odpowiednimi specyfikami, jak chociażby płynem z szałwii, który w łatwy sposób możesz przyrządzić samemu. Wystarczy, że zaopatrzyć się w szałwię (dostępna m.in. w aptekach) i wsypiesz siedem łyżeczek do około pół litra wody. Taką mieszankę należy gotować pod pokrywką jakiś kwadrans i przemywać nią skórę twarzy przy pomocy wacików kosmetycznych.

 

Dobrze też, abyś od czasu do czasu potraktował skórę swojej twarzy peelingiem. Gotowe preparaty do peelingu możesz nabyć w aptekach bądź drogeriach, niemniej świetną i niedrogą alternatywą jest samodzielne przygotowanie takowych. Jeden z najprostszych do przyrządzenia wymaga zastosowania ledwie łyżeczki mielonej kawy i łyżki jogurtu naturalnego. Kawę zaparzasz we wrzątku, odstawiając na kilka minut. Następnie odcedzasz fusy i po ostygnięciu mieszasz je z łyżką jogurtu naturalnego. Tak przygotowaną mieszankę rozprowadź po skórze twarzy, delikatnie, najlepiej kolistymi ruchami. Już dwie minuty po nałożeniu możesz zmyć peeling wodą, najlepiej zimną albo letnią.

 

Męska twarz to twarz zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi

A do tego niezbędna jest codzienna pielęgnacja. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich kremów na dzień, bo to one stanowić będą „tarczę” na skóry Twojej twarzy. Krem dla mężczyzn powinien w pierwszej kolejności odpowiednio nawilżać i natłuszczać skórę, ponieważ regularne golenie twarzy w znaczącym stopniu prowadzi do jej wysuszania i powstawania podrażnień.

 

Męska twarz to twarz bez pryszczy

W tym przypadku zdecydowanie łatwiej wymądrzać się, niż prowadzić skuteczną walkę z pryszczami, które są zmorą wielu z nas, niezależnie od wieku i typu cery. Z pewnością wielokrotnie korciło Cię, aby wycisnąć pryszcza, który nie wiadomo skąd i kiedy pojawił się na Twojej twarzy. Nie jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli wykonujesz ten zabieg nieumiejętnie. Warto pamiętać, że pojedyncze wypryski ustępują przed działaniem żelów punktowych. W przypadku bardziej złożonego problemu, zdecydowanie najlepiej jest oddać sprawę w ręce fachowca i po prostu udać się do dermatologa.

 

Męska twarz to twarz bez podrażnień po goleniu

Niestety w tym przypadku nie ma uniwersalnych rozwiązań. Znalezienie najlepszego to zwykle lata praktyki i eksperymentowanie na zasadzie prób i błędów. Dlatego trudno odpowiedzieć na pytanie, czy golić twarz maszynką, golarką czy brzytwą, tak jak trudno o wybranie kremu do golenia, który byłby idealny dla każdej męskiej cery. Musisz obserwować reakcje skóry twarzy po zastosowaniu danych preparatów i na podstawie tychże obserwacji wybrać specyfiki, które będą dla Ciebie najodpowiedniejsze. Pamiętaj jednak, aby nie golić się zaraz po przebudzeniu, ponieważ wtedy skóra jest najbardziej podatna na podrażnienia, a także o tym, aby stosować preparaty, które nawilżą skórę po goleniu i skutecznie ją zregenerują.

Przeczytaj także