Żurawina dobra na układ moczowy? Tak, ale nie tylko!

  •  Redakcja
  •  1
  •  23 listopada 2016
  • 554
 

Kiedy europejscy osadnicy aklimatyzujący się na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy ujrzeli owoc żurawiny (przyjęło się, że miało to miejsce na początku XVII wieku) zapewne nie spodziewali się, że mają przed sobą uniwersalny lek na wiele schorzeń. Dziś o prozdrowotnym działaniu żurawiny mówi się niemal wyłącznie w kontekście układu moczowego. Niesłusznie, bo żurawina pomaga walczyć również z wieloma innymi schorzeniami.

Zacznijmy od rzeczy kluczowej. Mówiąc o żurawinie, nie mam na myśli tych wszystkich produktów „okołożurawinowych” – suszonych, dosładzanych, kolorowanych nie wiadomo czym i nie wiadomo po co. One raczej wam nie pomogą. No chyba, że cierpicie na niedowagę.

wrzodom

Działa antybakteryjnie i odświeżająco, przeciwdziała wrzodom.

Z żurawiną przeciw wrzodom

Ten cudowny owoc ma swoim składzie substancje, które skutecznie zwalczają niektóre z bakterii wywołujących wrzody żołądka (między innymi cieszącą się złą sławą bakterię Helicobacter Pylori). W przypadku wrzodów kuracja żurawinowa jest o tyle wskazana, że przemawia za nią bezpieczeństwo. Czego nie można powiedzieć o powszechnych metodach walki z wrzodami. Te bardzo często niosą ze sobą ryzyko wystąpienia mniej lub bardziej przykrych dla pacjenta skutków ubocznych.

 

Zadbaj o swoje dziąsła z żurawiną

Antybakteryjne działanie żurawiny przekłada się również na higienę jamy ustnej. Okazuje się bowiem, że spożywanie tego owocu pozwala na unicestwienie wielu bakterii osadzających się m.in na dziąsłach. Innymi słowy – mniej bakterii to mniejsze ryzyko wystąpienie chorób dziąseł. Choć trzeba tu również nadmienić, że żurawina jest też skuteczną bronią przeciw drobnoustrojom wywołującym próchnicę zębów.

Żurawina pozytywnie wpływa na pracę serca

Słowo klucz w tym przypadku to „przeciwutleniacze” zawarte w żurawinie. Pomagają one nie tylko w ogólnej poprawie kondycji serca i układu krwionośnego, ale też ich regularne spożywanie stanowi znakomity środek zapobiegawczy przed wieloma groźnymi chorobami. Mam tu na myśli między innymi: zawał serca, arteriosklerozę (miażdżycę) czy nadciśnienie tętnicze. Dowiedziono, ze substancje obecne w żurawinie pomagają też zredukować poziom tzw. „złego cholesterolu”; zmniejszają również ryzyko występowania zakrzepów i skutecznie rozszerzają naczynia krwionośne.

żurawina jest skutecznym orężem w boju między innymi przeciw białaczce, raku okrężnicy, raku piersi

Żurawina jest skutecznym orężem w boju przeciw białaczce, rakowi okrężnicy oraz piersi.

Z żurawiną w bój przeciw nowotworom

Do tej informacji z kolei należy zachować względny dystans, ponieważ przeciwnowotworowe działanie żurawiny to temat równie obiecujący, co świeży. Tak czy inaczej, nie ma na ten moment wystarczających badań, które by potwierdzały przydatność żurawiny w walce z nowotworami. Niemniej sporo się mówi o potencjale przeciwnowotworowym tych owoców. Jeśli badania potwierdzą stawiane przez naukowców hipotezy, może się okazać, iż żurawina jest skutecznym orężem w boju między innymi przeciw białaczce, raku okrężnicy, raku piersi, czy też przeciwko niektórym wariantom raka płuc. Czekamy zatem w napięciu i nasłuchujemy wieści!

Żurawina pomocna przy nadwadze i otyłości

Przede wszystkim dlatego, że posiada szereg właściwości oczyszczających organizm i detoksykujących go. To z kolei przekłada się na lepszą przemianę materii. A lepsze trawienie, jak wiadomo, to szybsze gubienie nadmiernych kilogramów.

Żurawina nie tylko na pęcherz

Ta „pęcherzowa” łatka żurawiny jest równie słuszna, co krzywdząca, bo jak przekonują powyższe punkty owoc ten potrafi zdziałać medyczne cuda również na innych płaszczyznach. A trzeba mieć na uwadze, że potencjał żurawiny wciąż nie jest do końca odkryty.

Tak czy owak, wiecie już chyba, w jaki owoc zaopatrzyć się na najbliższych zakupach?

Przeczytaj także